Praca za granicami Polski stale jest dla nas dobrym pomysłem na krótszy lub dłuższy wyjazd i emigrację zarobkową – mówią wprost dane GUS. Do pracy za granicą wyjeżdżają już nie tylko osoby pragnące dorobić, ale też specjaliści, którzy widzą się w zagranicznym korporacjach na stałe. Jakie są powody wyjazdów? Jakie obowiązki czekają na Polaków decydujących się pracować za granicą?

Dlaczego Polacy podejmują pracę za granicą?

Podstawowym argumentem wymienianym w rozmowach o pracy za granicą są zarobki – te są nieporównywalnie wyższe niż w naszym kraju na konkretnych stanowiskach. Do niedawna zdecydowana większość chętnych do wyjazdu decydowała się na pracę sezonową – dzisiaj więcej jest chętnych na wyjazd na stałe, co wiąże się z przeprowadzką, koniecznością ułożenia sobie życia na nowo poza granicami kraju.

Na wyjazd decyduje się wielu specjalistów – najczęściej zatrudniają się oni w międzynarodowych korporacjach. W takich miejscach pracy mogą oni liczyć nie tylko na lepsze zarobki, ale również na szkolenia i kursy, które znacząco wpłyną na ich wiedzę. Taka inwestycja w pracownika jest za granicą standardem, w kraju nadal pracownicy musza dopraszać się szkoleń. Praca w międzynarodowych zespołach pozwala na rozwijanie języka obcego oraz nawiązywanie nowych znajomości.

Wyjazd za granicę – o czym pamiętać?

Decydując się na pracę zagranicą konieczne jest dopełnienie wszelkich formalności. Jako mieszkańcu Unii Europejskiej sprawa jest dla nas znacznie prostsza, gdyż otwarte granice umożliwiają nam podjęcie pracy w innych krajach członkowskich. Istotne jest rozliczenie się z fiskusem danego kraju – o tym, jak rozliczyć PIT z Niemiec dowiemy się na stronach profesjonalnych biur księgowych. Rozliczenie podatku możemy dokonać za pomocą Internetu – to wygodne rozwiązanie, które pozwoli nam zaoszczędzić czas na dojazdy do konkretnego urzędu.

Comments are closed.