Posiadacze motocykli podkreślają, że jazda na jednośladach to bez wątpienia świetne przeżycie. Współcześnie coraz więcej motocyklistów wykorzystuje swoje maszyny nie tylko do weekendowych przejażdżek, ale też jako pojazd służący do dojazdu do pracy. Aby móc bezpiecznie i legalnie poruszać się motocyklem po polskich drogach, konieczne jest ubezpieczenie motocykla. Jakie ubezpieczenie możemy wybrać?

Ubezpieczenie motocykla obowiązkowe i nieobowiązkowe

Ubezpieczenie motocykla możemy podzielić na obowiązkowe i nieobowiązkowe. Obowiązkowe jest ubezpieczenie OC, czyli polisa odpowiedzialności cywilnej. Ten typ ubezpieczenia jest wymagany przez prawo i dotyczy wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych w Polsce. Ubezpieczenie cywilne chroni niejako innych użytkowników drogi – OC pokrywa szkody wyrządzone na drodze przez posiadacza polisy. Analogicznie – jeśli nie posiadamy ważnej polisy OC, wszelkie szkody wyrządzone na drodze musimy zapłacić z własnej kieszeni. Ubezpieczenie motocykla OC jest sprawdzane podczas każdej kontroli drogowej.

Nieobowiązkowe ubezpieczenie motocykla to przede wszystkim pakiety autocasco oraz assistance. AC to ubezpieczenie motocykla, które pozwoli na lepszą ochronę własnego mienia. AC przydaje się w razie kolizji, wypadku, ale też kiedy motocykl zostanie uszkodzony przez nieznanego sprawcę na parkingu. AC daje możliwość dopasowania zakresu ochrony do własnych potrzeb.

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla?

Ubezpieczenie OC motocykla nie ma stałej ceny – wysokość polisy wynika z marki i wielkości silnika motocykla, zniżek przysługujących właścicielowi pojazdu. W przypadku kupna ubezpieczenia AC cena polisy zależy od zakresu ochrony. Im szerszy zakres, tym wyższa cena za ubezpieczenie.

 

 

 

Comments are closed.