Zwykłe obuwie wybiera się przede wszystkim pod kątem rozmiaru, by pasowały na stopę osoby, która będzie je nosić. Gdy chcemy kupić buty narciarskie, musimy zwrócić uwagę jeszcze na inne aspekty typu miękkość cholewki (flex), szerokość buta i długość wyściółki. Parametry te dobiera się do stopnia umiejętności narciarza.

Inne buty narciarskie dla początkującego niż dla zawodowca

Jeżeli przygotowujemy się do pierwszych w życiu zjazdów czy chodów narciarskich, istotną rzeczą w butach do nart jest ich miękkość. Nowicjusze powinni wybrać obuwie o miękkiej cholewce. Częściej bowiem będzie dochodzić do wywrotek.

Więcej też będziemy mieć ćwiczeń, które pomogą nam nauczyć się prawidłowych przechyleń i skrętów na nartach. Zbyt sztywne buty narciarskie mogą spowodować znaczne utrudnienie w jeździe dla początkujących i ból stopy w miejscu jej zginania. Trudniej też wykonuje się pochyły.

Im wytrawniejszy narciarz, tym twardszy flex

Osoby, które opanowały jazdę na nartach perfekcyjnie, bez problemu dadzą sobie radę w butach narciarskich o twardym flexie, czyli dużej sztywności cholewki. Najbardziej utwardzone flexy przeznaczone są wyłącznie dla wytrawnych zawodników.

Gdy w opisie buta będzie wzmianka o flexie reaktywnym, musimy wiedzieć, iż ma on najwyższą twardość. Skoro jesteśmy początkujący, zostawiamy takie buty narciarza na półce i sięgamy po takie, które mają wpis: „miękki”.

Niski stok na pierwszy w życiu zjazd?

Przygotowanie się pod okiem trenera to klucz do sukcesu i mniej porażek na wybranym stoku. Kąt nachylenia pagórku jest bardzo ważny. Wygodne obuwie narciarskie da nam komfort jazdy. Jednak dobrze wyćwiczone mięśnie ud i łydek będą tutaj podstawą.

Nawet łagodny, lecz długi stok może okazać się wyzwaniem dla nieprzygotowanego narciarza. Poza tym z górki będą korzystać również inni słabo doświadczeni zawodnicy. Trzeba na nich uważać, by się z nimi nie zderzyć. Jednocześnie musimy stale pamiętać o prawidłowo wykonywanych przechyleniach podczas szusowania.

Suszenie butów narciarskich

Pomimo wkładki przeciwpotnej w butach do nart, po kilkugodzinnym pobycie na stoku, będą w środku wilgotne. Trzeba je zatem wysuszyć. Najlepiej zrobić to bezpośrednio po powrocie z jazdy. Wyjmujemy z butów kapcie i wkładki.

Niekiedy w skorupie butów może zgromadzić się woda. Należy ją dokładnie wytrzeć chłonną szmatką. Wszystkie części obuwia suszymy w temperaturze 22 stopni Celsjusza. Suszenie będzie powolne, ale do następnego dnia powinny już być suche.

Czas schnięcia można przyspieszyć za pomocą suszarek do butów lub przeznaczonych do tego celu pochłaniaczy wilgoci. Wkłada się je do skarpety (wewnętrznego buta), ale musi ona być wyjęta na zewnątrz. Dzięki temu wyschnie zarówno w środku, jak i z zewnętrznej strony.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://agasport.com.pl/buty-narciarskie-cat-18.

Comments are closed.