Sporty zimowe fascynują wiele osób. Jest to wspaniały sposób na spędzenie zimowych dni oraz zachowanie dobrej kondycji. Trzeba jednak pamiętać, że dobra zabawa na stoku jest możliwa wyłącznie wtedy, gdy mamy dobrze dobrany strój. Jak wybrać idealne buty narciarskie?

Buty dla początkujących

Wybierając buty narciarskie przede wszystkim należy dopasować je do swoich umiejętności. Propozycje firm są bardzo szerokie i łatwo się w nich pogubić. Warto skorzystać z fachowej pomocy sprzedawcy, który wskaże najciekawsze modele.

Warto wiedzieć, że buty narciarskie dla zaawansowanych narciarzy wyglądają inaczej niż dla początkujących. Buty dla zaawansowanych narciarzy bardzo często mają 4 zapięcia oraz dodatkowy rzep, który usztywnia but. Buty dla początkujących często mają wyłącznie dwa zapięcia i są one wystarczające.

Kolejnym elementem odróżniającym buty narciarskie dla zaawansowanych jest ich szerokość. Buty są wąskie oraz mocno pochylone. Ich budowa często wymusza po założeniu ugięcie kolan. Buty dla początkujących mają szerszą skorupę. Dzięki temu narciarz ma szansę wyjść z opresji bez wywrotki.

Rozmiar buta

Wybierając buty narciarskie należy koniecznie dobrać odpowiedni rozmiar. W przeszłości bardzo często jeździliśmy w butach, które były za duże. Dziś nie jest to dobrym pomysłem.

Kupując buty narciarskie, warto rozpocząć od zmierzenia stopy na miarce, która znajduje się w każdym sklepie. Ważne jest zmierzenie nie tylko długości, ale również szerokości stopy. Trzeba pamiętać, że wybierając buty należy poinformować sprzedawcę o swoich umiejętnościach, przewidywanych trasach oraz długości jeżdżenia.

Po włożeniu buta należy kopnąć piętą w ziemię, by stopa idealnie ułożyła się w skorupie. Zapinanie buta rozpoczynamy od drugiej klamry. Nie ściskamy jej do końca lecz delikatnie zapinamy. W butach należy spędzić około 15 minut i dopiero wtedy można przejść do zapinania kolejnych zatrzasków.

Wygrzewanie butów

Kolejnym krokiem dopasowania butów jest wygrzewanie butów. Wkładki butów są wkładane do specjalnego pieca, gdzie przechodzą termiczne dopasowanie zgodnie z zaleceniami producenta.

Po rozgrzaniu należy ponownie przymierzyć buty. W tak przygotowanych butach klient staje na specjalnie przygotowanej platformie, która jest pod kątem 15 – 20 %, gdzie spędza kilkanaście minut.

W tak przygotowanych butach można udać się na stok i korzystać z uroków zimy. W sytuacji, gdyby buty sprawiały dyskomfort warto wykorzystać wkładkę. Coraz częściej istnieje również możliwość termicznego formowania skorupy buta.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://agasport.com.pl/buty-narciarskie-cat-18.

Comments are closed.

zobacz wiecej zobacz wiecej