Po słodycze sięgamy często i chętnie – najczęściej są one dodatkiem do kawy czy herbaty, nierzadko to również przekąska w trakcie dnia, która ma zaspokoić pojawiający się głód pomiędzy posiłkami. Czy częste jedzenie słodyczy jest zdrowe? Jak tworzone są słodkości dostępne w sklepach?

Czy sięgać po sklepowe słodkości?

Piramida żywieniowa jasno pokazuje, że słodkie i silnie przetworzone produkty powinny być eliminowane z codziennej diety lub też spożywane okazjonalnie i w niewielkich ilościach. Dietetycy potwierdzają: nadmierne spożywanie słodkich produktów w krótkim czasie przyczyni się do zwiększenia masy ciała, zwiększenia tkanki tłuszczowej. Wzrost wagi to jednak nie jedyny problem związany z cukrem. Nadmierne spożycie cukru może prowadzić do problemów związanych z insuliną w organizmie. Dodatkowo słodkie przekąski pełne są też przetworzonych tłuszczów, które bezpośrednio wpływają na nasz układ krwionośny, żyły i serce. Czy musimy całkowicie rezygnować ze słodkości? Okazuje się, że nie – wystarczy sklepowe słodycze zastąpić słodkościami przygotowanymi w domu.

Domowe słodkości – jakie przepisy wykorzystać?

Możliwości na domowe słodkości jest bez liku – przepis na tartę z mascarpone i świeżymi owocami to jedna z licznych propozycji na to, jak wykorzystać letnie owoce w domowych ciastach. Jeśli chcemy spróbować czegoś prostszego, warto postawić na ciasta drożdżowe i uzupełnić je owocami takimi jak truskawki, śliwki, porzeczki. Świetnym pomysłem na letnie upały są domowe lody – proste przepisy (również bezglutenowe) znaleźć można w nowoczesnych książkach kucharskich czy w sieci. Domowe słodkości to również popularne „kulki mocy”, czyli słodycze składające się przede wszystkim z nasion, ziaren, miąższy daktyli czy bananów oraz dodatku syropu klonowego czy daktylowego. Takie przekąski są zdrowe, dostarczają cennych składników odżywczych i doskonale smakują!

 

 

Comments are closed.