Oświetlenie w domu ma niebagatelny wpływ na samopoczucie jego mieszkańców, wygodę i bezpieczeństwo, poza tym ma duże znaczenie w aranżacji, zwłaszcza współcześnie. O czym warto pamiętać, wybierając lampy i oświetlenie domu?

Rodzaj światła vs. potrzeby

Skupiając się na wyborze lamp i innych źródeł światła do domu trzeba patrzeć nie tylko na stylistkę tych przedmiotów. Ich najważniejszą rolą, o czym wiele osób zdaje się zapominać, jest emitowanie światła, a nie zawsze potrzebne jest takie samo.

Znaczenie ma oczywiście żarówka – zawsze można wybrać jaśniejszą, z białym światłem, jak i ciemniejszą, z żółtym (mając na uwadze fakt, jak każde z nich wpływa na samopoczucie – to jest bardzo ważne), ale same lampy też mają znaczenie.

Goła żarówka świeci mocniej, ocieniona grubym kloszem – słabiej. Znaczenie ma więc na przykład klosz czy ogólnie wygląd samego produktu. Warto mieć to na uwadze i na przykład do sypialni wybrać lampę osłoniętą kloszem, zaś do łazienki, przy lustrze, kinkiet bez takich ozdób.

Kwestia dopasowania

Fakt, że źródła światła nie pełnią już tylko roli użytkowej, powoduje, że w sklepie z lampami i oświetleniem domu można stracić głowę dla pięknych modeli czy efektownych, nowoczesnych projektów. Jednak podczas ich wyboru trzeba zastanowić się nie tylko nad tym, czy będą praktyczne, ale też nad kwestią ich dopasowania do warunków otoczenia.

Ważna jest oczywiście stylistyka. Jeśli ktoś nie zna się na konkretnych stylach, musi wykazać się wyczuciem, by do romantycznego salonu nie wybrać modernistycznej lampy w stylu loft, co stworzy fatalny dysonans.

Poza tym jednak znaczenie mają same warunki otoczenia. Zbyt długa lampa wisząca nad kuchennym stołem, o którą domownicy prawie będą zahaczać głową, wielki, rozłożysty żyrandol w niskim, ciasnym salonie czy podłogowa lampa zabierająca połowę pokoju to na pewno nie są dobre rozwiązania, jakkolwiek pięknie prezentują się te przedmioty.

Światła jak najwięcej – to wskazane!

Dobierając lampy i oświetlenie domu, warto stawiać na różne rozwiązania – oczywiście w miarę potrzeb. Palenie górnego, jasnego światła może być męczące, gdy wieczorem chce się relaksu – wówczas dużo lepiej sprawdzi się dająca przytłumione światło lampka.

W niektórych miejscach zaś potrzebne będzie dodatkowe oświetlenie, palone niezależnie od górnego oświetlenia lub zamiast niego. Prócz wspomnianego kinkietu przy lustrze w łazience, warto umieścić takie rozwiązanie także w sypialni, przy toaletce jeśli się ją posiada. W kuchni nad blatem roboczym przydadzą się zaś halogeny.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Lampy i oświetlenie domu.

Comments are closed.