Palmy to rośliny, które od lat zdobią nasze wnętrza. Najczęściej wybierane są do dużych i przestronnych lokali. Świetnie wyglądają w pokojach dziennych oraz biurach. Jak zapewnić palmie idealne warunki rozwoju?

Jak wybrać stanowisko dla palmy?

Palmy w naturze żyją w tropikach, ale ustawiając je w domu należy unikać miejsc, gdzie będą narażone na bezpośrednie słońce. Rośliny te dużo lepiej czują się, gdy światło jest delikatne i rozproszone.

Warto wiedzieć, że palmy mogą lato spędzać również na tarasie lub balkonie. Trzeba jednak pamiętać, by ustawić je również w delikatnym półcieniu. Ciemne plamy na liściach to znak, że słońce zbyt mocno świeci na rośliny. Rośliny, które będą miały za mało światła będą miały wiotkie i słabe liście.

Palmy są bardzo wrażliwe na zmiany. Przenosząc je na dwór należy zrobić to stopniowo. Okres 1-2 tygodni palma powinna stać w miejscu zacienionym, po tym czasie można ustawić ja w miejscu docelowym.

Jak podlewać palmę?

Podlewanie to kolejny, bardzo ważny, element hodowli palm. Trzeba wiedzieć, że są to rośliny, które nie mogą mieć przemoczonych korzeni. Wybierając doniczkę należy zwrócić uwagę, by była wysoka, gdyż korzenie palm rosną głęboko w dół. Ważne są również otwory w dnie, przez które będzie odprowadzany nadmiar wody.

Palmę należy podlać raz a porządnie. Wodę, która spłynie na podstawkę należy po 20 minutach usunąć. Kolejne podlewanie rośliny powinno nastąpić, gdy wierzchnia warstwa ziemi będzie delikatnie przesuszona.

Bardzo ważnym elementem pielęgnacji rośliny jest zadbanie o odpowiednią wilgotność powietrza. Palmy, które znajdują się w pomieszczeniach o zbyt małej wilgotności mają końcówki liści bardzo przesuszone.

Trzeba wiedzieć, że zraszanie palm nie jest najlepszym rozwiązaniem. Twarda woda jest dla palm bardzo niekorzystna. Dużo lepszą metodą jest zadbanie o zwiększenie wilgotności powietrza. Można to zrobić kupując nawilżacz powietrza i ustawiając go w pobliżu rośliny. Ma to dobry wpływ nie tylko na palmy, ale również na ludzi przebywających w pomieszczeniu.

Nawilżacz powietrza, który poprawi kondycje roślin można również wykonać samodzielnie. Nie jest to trudne zadanie. Do miski lub podstawki wsypujemy keramzyt lub dekoracyjne kamienie. Taki nawilżacz stawiamy w pobliżu rośliny. Mając głęboka podstawką można również ją postawić pod palmą.

Palmy to wyjątkowo eleganckie rośliny. Pięknie prezentują się w dużych pomieszczeniach, gdzie można zobaczyć je w pełnej krasie. Nie są to kwiaty trudne w hodowli, więc każdy, kto ma ochotę wprowadzić tę tropikalną roślinę do mieszkania nie powinien z tym czekać ani chwili dłużej.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.tropiart.pl/plants/palmy-palmy-mrozoodporne.html.

Comments are closed.