Zarówno w domu, jak i w hotelu kładąc się do łóżka towarzyszy nam jedno najważniejsze pragnienie- dobrze się wyspać. W tym celu staramy się dobrać idealną konfekcję, aby zapewnić sobie lub gościom maksymalny komfort snu i błogi odpoczynek. Jednak pościel hotelowa i pościel domowa to wbrew pozorom nie ten sam produkt. Różnią się one szeregiem właściwości, które muszą spełnić. Jeśli stoisz przed wyborem pościeli do hotelu lub innego obiektu noclegowego poznaj cztery cechy, jakie charakteryzują oba te produkty, aby wybrać ten idealny.

 

Gramatura pościeli

Najważniejszym wyróżnikiem pościeli hotelowej i domowej jest różna gramatura tkaniny. Te w obiektach hotelowych muszą posiadać znacznie wyższe wartości, które powinny znajdować się w przedziale od około 130 gr/m2 do 160 gr/m2. Im wyższa gramatura, tym lepsza trwałość materiału i odporność na uszkodzenia. Jest to szczególnie istotne w tego typu miejscach, ponieważ agresywne zabiegi konserwujące i konieczność prania jej po każdym gościu mogłyby szybko zniszczyć tkaninę, jeśli byłaby ona do tego niedostosowana. Pościel użytkowana w domu posiada nieco niższą gramaturę- około 125 gr/m/2, ale za to jej kolorystyka jest zdecydowanie bardziej bogata.

 

Materiał wykonania

Na rynku tekstyliów hotelowych najchętniej wybiera się bawełnę wysokiej jakości o gęstym splocie, która jest wyjątkowo odporna na uszkodzenia. Posiada ona także szereg prozdrowotnych właściwości tj.:

  • jest bezpieczna dla skóry,
  • nie powoduje podrażnień, ani uczuleń,
  • znosi wysokie temperatury prania, co pozwala na wyeliminowanie wszelkich zarazków i roztoczy,
  • dobrze pochłania wilgoć.

Lubianą i często wybieraną tkaniną jest także tzw. policotton (tj. mieszanka bawełny i poliestru), który jest odporny na zagniecenia i blaknięcie. Ponadto chłonie zdecydowanie mniej wody i środków piorących, co pozwala na znaczne oszczędności czasu i pieniędzy.

Pościel domowa również szyta jest w większości z bawełny, ale posiada ona zdecydowanie słabsze parametry i cieńszy splot. Jest to spowodowane przede wszystkim względami ekonomicznymi, ponieważ taka pościel jest znacznie tańsza od hotelowej. Ponadto, wymaga ona zdecydowanie rzadszego prania, ponieważ śpią w niej zawsze te same osoby i nie musi ona spełniać tak wysokich norm jak ta hotelowa.

 

Kolorystyka

W przypadku pościeli do hotelu, niezmiennie od wielu lat króluje kolor biały lub jasne, pastelowe odcienie. Są one synonimem luksusu, piękna i nieskazitelnej czystości. Nie zaburzają wystroju sypialni i znoszą agresywne zabiegi czyszczące i konserwujące tj.: pranie w wysokich temperaturach, maglowanie, krochmalenie, a także wybielanie.

Pościel domowa produkowana jest w niezwykle szerokiej gamie wzorów i kolorów. Pozwala to dopasować odpowiedni odcień do aranżacji domowej sypialni oraz indywidualnych upodobań.

 

Inne wykończenie

Kolejną rzeczą odróżniającą pościel domową od hotelowej jest sposób jej wykończenia. Pościel hotelowa najczęściej szyta jest z tzw. zakładką hotelową, która pozwala znacznie skrócić proces jej zakładania oraz ułatwia proces prania w pralni, ponieważ zamki lub inne drobne elementy mogłyby uszkodzić tkaninę w trakcie maglowania. Pościel domowa najczęściej wykończona jest zamkiem lub guzikami.

 

Dopasowanie odpowiedniego modelu pościeli to wbrew pozorom nie łatwe zadanie. Jeśli nadal nie wiesz, na jaki model się zdecydować zapoznaj się z naszą ofertą na stronie https://agmar-tekstylia.pl

 

 

Comments are closed.

zobacz wiecej zobacz wiecej