W medycynie estetycznej pojawiają się coraz nowsze technologie, które pozwalają na ujędrnienie i odmłodzenie skóry bez ingerencji skalpela. Należą do nich zabiegi HIFU, które wykorzystują innowacyjne ultradźwięki, docierające głęboko do skóry właściwej. Poznaj zalety liftingu bez skalpela.

HIFU, czyli skoncentrowane ultradźwięki

HIFU (ang. high-intensity focused ultrasound) to innowacyjna technologia, wykorzystująca skupioną wiązkę fal ultradźwiękowych o dużym zasięgu. Znalazła zastosowanie w onkologii jako metoda leczenia guzów nerek i prostaty. W medycynie estetycznej technologia HIFU służy do stymulacji skóry w celu odbudowy włókien kolagenowych. Ponieważ nie dochodzi przy tym do uszkodzenia naskórka, zabieg ultradźwiękowy nazywany jest liftingiem bez skalpela.

Zabieg HIFU stanowi terapię z zakresu medycyny estetycznej i powinien być wykonywany przez lekarza. Zanim jednak do tego dojdzie, odbywa się konsultacja, której celem jest przede wszystkim wykluczenie przeciwwskazań do zabiegu. Szukasz zaufanej kliniki medycyny estetycznej, gdzie skorzystasz z profesjonalnych zabiegów odmładzających? Tutaj znajdziesz więcej informacji.

Jak zabieg HIFU ujędrnia skórę?

Wraz z wiekiem zmniejsza się ilość kolagenu w skórze oraz słabnie jego zdolność do regeneracji. Ultradźwięki koncentrują się na warstwach skóry odpowiedzialnych za produkcję tego białka, czego efektem jest napięcie i uniesienie skóry. Jak wyjaśniają specjaliści z Kliniki Miracki w Katowicach, lifting HIFU jest zabiegiem termicznym – obkurczanie i stymulacja do namnażania nowych włókien kolagenowych następuje poprzez rozgrzanie tkanki do temperatury 65-75°C.

Przed przystąpieniem do zabiegu HIFU lekarz dobiera głowicę o odpowiedniej głębokości wnikania ultradźwięków, uwzględniając obszar poddawany zabiegowi. W zabiegach HIFU na twarz stosuje się głębokość od 2 do 4,5 mm, a na ciało nawet do 9 mm. Dzięki głębokiemu działaniu skoncentrowane ultradźwięki mogą dotrzeć aż do trzech warstw: skóry właściwej, warstwy powięziowej i podskórnej tkanki tłuszczowej. Na skutek działania technologii HIFU wewnątrz skóry zachodzą intensywne procesy regeneracyjne, które prowadzą do jej wyraźnego odmłodzenia.

Czego można spodziewać się po liftingu HIFU?

Zabieg HIFU na twarz trwa zaledwie 20-30 minut lub dłużej, jeśli wykonywany jest na większym obszarze ciała. Lifting ultradźwiękowy nie uszkadza zewnętrznej warstwy skóry, dlatego nie wymaga okresu rekonwalescencji ani też specjalnego przygotowania. Chociaż z reguły jest mało bolesny, w niektórych przypadkach wskazane jest znieczulenie specjalnym kremem. Do codziennych obowiązków można wrócić niemal od razu po wyjściu z gabinetu.

Działanie ultradźwięków opiera się na pobudzaniu naturalnych procesów, dlatego jego efekty prezentują się bardzo naturalnie, ale też mogą różnić się w zależności od osoby czy rodzaju skóry. Celem zabiegu jest zazwyczaj oprócz ujędrnienia i napięcia skóry, redukcja zmarszczek, podkreślenie linii żuchwy, uniesienie powiek, policzków i brwi.

Procesy regeneracyjne zainicjowane podczas liftingu ultradźwiękowego zachodzą stopniowo. Chociaż pierwsze efekty można zauważyć już w ciągu doby po zabiegu, to na pełne rezultaty trzeba poczekać około 2-3 miesięcy. Jest to czas, którego potrzebuje organizm, aby przeprowadzić procesy rekonstrukcyjne i regeneracyjne kolagenu.

Comments are closed.