Kontrolowanie wszystkich procesów technologicznych w automatyce przemysłowej nie jest łatwe. Podstawą jest wykonanie precyzyjnego pomiaru siły, dzięki czemu możliwe będzie sterowanie określonymi procesami.

Wykonanie pomiaru siły

Różne zadania są wykonywane przez nowoczesne systemy automatyki. Wśród najpopularniejszych zadań można wymienić zabezpieczenie przed przeciążeniem, dozowanie oraz kontrolę masy produktów. Pomiar masy w automatyce powinien być maksymalnie dokładny, ponieważ zapewnia bezpieczny nadzór oraz sterowanie procesami produkcyjnymi. Ważną rolę odgrywa również cel, w którym wykonujemy dany pomiar. Należy pamiętać, że z pomiarem masy jest związany pomiar siły w automatyce. W niutonach lub kilogramach skalowane są czujniki tensometryczne. Nawet wymagający klienci powinni bez większych problemów znaleźć coś dla siebie, ponieważ wybór czujników tensometrycznych jest bardzo duży. Najbezpieczniej jest korzystać z usług sprawdzonych specjalistów, którzy od dłuższego czasu działają na rynku.

Montaż czujników

Przetwornik tensometryczny belkowy jest zazwyczaj wykorzystywany do budowy układu pomiaru masy z jednym czujnikiem dostępnym na platformie. Należy pamiętać, że belki tensometryczne można znaleźć w różnych zakresach. Od zastosowania szalki uzależnione są głównie wymiary belki tensometrycznej. Przetwornik tensometryczny na zginanie jest najczęściej stosowany przy budowie platform wagowych oraz pomostów. Gwarancją prostopadłego przyłożenia siły jest zastosowanie specjalnej stopy, o której trzeba koniecznie pamiętać. Bez niej niestety nie będzie możliwe prawidłowe zamontowaniu czujnika tensometrycznego. Poprawną pracę układu pomiarowego można również uzyskać dzięki użyciu specjalnych elastomerów.

Precyzyjny pomiar siły

Warto mieć na uwadze, że pomiar siły nie będzie precyzyjny, jeżeli czujniki siły nie będą prawidłowo zamontowane. W przypadku czujników dwustronnego działania dobrze sprawdzą się przeguby kulowe. Do belek tensometrycznych na zginanie przeznaczone są specjalne stopy montażowe, które pozwalają uzyskać prostopadłe przyłożenie siły. Do montażu zbiorników lub platform świetnie nadają się specjalne zestawy montażowe. Jeżeli planujesz zastosować większą ilość czujników tensometrycznych to dobrym rozwiązaniem będzie połączenie dostępnych przetworników w puszce sumatora. Dzięki temu będzie możliwe dokładne wyregulowanie geometrii układu pomiarowego. Gotowe platformy wagowe też sprawdzą się dobrze do pomiaru masy lub siły. Nie trzeba się martwić o ich jakość, ponieważ są starannie wykonane. Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, jak wykonać pomiar siły.

Więcej informacji znajdziesz na stronie pomiar siły.

Comments are closed.