Budowa budynków z konstrukcji żelbetowych zawsze wiąże się z koniecznością odpowiedniego zabezpieczenia ich zewnętrznej struktury. Nie jest to proste, gdyż beton – mimo swej twardości – jest materiałem dość wrażliwym na działanie czynników zewnętrznych. Czy to oznacza, że budowlaniec jest bezbronny w starciu np. z otaczającym go powietrzem?

Co jest zagrożeniem dla betonu?

W budownictwie konstrukcje żelbetowe są narażone na wiele różnych, niebezpiecznych zjawisk. Pierwszym z nich jest z pewnością wilgoć. To ona dostaje się w pory znajdujące się w strukturze betonu i w konsekwencji doprowadza do stopniowego kruszenia tworzywa. Oczywiście aby tak się stało, konieczne jest oddziaływanie naprzemiennych, niskich i wysokich temperatur.

Proces kruszenia (lub wietrzenia) betonu jest dość długotrwały, dlatego jego skutki można zobaczyć dopiero po dłuższym czasie. Niestety, istnieją też inne czynniki ryzyka, które mogą doprowadzić do uszkodzenia, a nawet zniszczenia konstrukcji żelbetowej. Co ciekawe, związek chemiczny, który jest w tym przypadku bardzo szkodliwy, znajduje się w… otaczającym powietrzu.

Węgiel w starciu z betonem

Kolejnym wyzwaniem dla konstrukcji żelbetowych jest dwutlenek węgla, który sprawia, że powierzchnia betonu staje się coraz bardziej porowata, a w konsekwencji pęka i nie nadaje się do dalszego użytku. Zjawisko to jest spowodowane bezpośrednim oddziaływaniem CO2 i wody, które po zmieszaniu znacznie szybciej niszczą strukturę betonową.

Jak zabezpieczyć się przed takimi niebezpieczeństwami? Wiele firm stosuje proste systemy ochronne, które polegają na nałożeniu specjalnej otuliny ochronnej. Niestety, jest to proces wiążący się z relatywnie wysokimi kosztami. Dlatego coraz częściej stosuje się specjalne zamienniki tychże otulin, które mają postać… płynu.

Konserwacja powierzchni betonowej

Mowa tu oczywiście o specjalnym środku zabezpieczającym, który chroni konstrukcje żelbetowe przed ich stopniowym zniszczeniem. Środek ten ma silne właściwości hydrofobowe, w związku z czym dosłownie odpycha on wodę od powierzchni betonu, Oznacza to, że żelbeton nie jest narażony ani na działanie wilgoci, ani też CO2.

Podsumowując, konstrukcje żelbetowe muszą być odpowiednio zabezpieczone przed działaniem czynników zewnętrznych. W przeciwnym razie istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostaną one uszkodzone na wskutek nic nieznaczących oddziaływań mechanicznych. Oczywiście w dalszej perspektywie doprowadzić to może nawet do zawalenia danej konstrukcji i zniszczenia mienia.

Więcej informacji znajdziesz na stronie konstrukcje żelbetowe.

Comments are closed.