Każdy właściciel pojazdu mechanicznego musi każdego roku kupować ubezpieczenie OC. Niewywiązanie się ze swojego obowiązku ma poważne konsekwencje. Co każdy kierowca powinien wiedzieć o polisie? Co grozi zapominalskim kierowcom, którzy przeoczą termin, w którym wygasa polisa i nie podpiszą nowej umowy? Sprawdź!

W jakich sytuacjach chroni Cię ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC to podstawowe ubezpieczenie komunikacyjne. Do jego zakupu prawnie zobowiązany jest właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego (nawet nieużywanego). Dzięki polisie osoba poszkodowana przez Ciebie w wypadku otrzyma należną pomoc, a Ty nie będziesz musiał pokrywać naprawy samochodu z własnej kieszeni.

Na wysokość składki wpływa wiele czynników – dane właściciela pojazdu (jego wiek, doświadczenie za kierownicą, miejsce zamieszkania, a nawet stan cywilny) oraz pojazdu (marka i model samochodu/motocykla, rok produkcji, pojemność silnika, moc). Najmniej za polisę OC zapłacą kierowcy mający na swoim koncie zniżki za lata bezszkodowej jazdy. Co ważne, zakres polis OC określa ustawa. Oznacza to, że każde towarzystwo oferuje bardzo podobne warunki. Mimo tego, ceny oferowane przez poszczególne firny znacząco się od siebie różnią. Aby nie ponosić dodatkowych kosztów, warto dokładnie zapoznać się z ofertą dostępną na rynku, a następnie wybrać najtańszą opcję.

Brak OC… I co dalej?

Dla każdego kierowcy priorytetem powinno być zachowanie ciągłości polisy. Luka między polisami będzie miała poważne konsekwencje, przede wszystkim finansowe. Wysokość kary zależy od typu pojazdu oraz ilości dni bez ochrony. W tym roku kształtują się one następująco:

  • 1-3 dni jazdy bez OC: 1200 zł dla samochodu osobowego i 1810 zł dla ciężarowego;
  • 4-14 dni: 3010 zł dla samochodu osobowego i 4520 zł dla ciężarowego;
  • powyżej 14 dni: 6020 zł dla samochodu osobowego i 9030 zł dla ciężarowego.

 

Comments are closed.